قالبی که دوست دارید را انتخاب نمایید

هر کدام از قالب ها فقط یک نقطه شروع هستند و شما می توانید ظاهر آن را با سلیقه خودتان کامل تغییر دهید

راه اندازی شبکه( Network setup)

راه اندازی شبکه( Network setup): شبکه های کامپیوتری بخش مهمی از کسب و کار شما را شامل می‌شوند و شما با کمک شبکه می‌توانید با کارمندان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. هیچ کس در دنیا نمی‌تواند شبکه را بی‌اهمیت جلوه دهد .اگر قصد دارید شبکه جدیدی را در محل کارتان راه اندازی کنید، باید به امکانات مورد نیاز جهت راه اندازی شبکه توجه کافی داشته باشید.
زیرا راه اندازی یک زیرساخت مناسب و با کیفیت می‌تواند در مدت زمان طولانی هزینه‌های جانبی نگه داری از شبکه را کاهش دهد. اگر در مراحل اولیه راه اندازی از افراد غیرمتخصص و تجهیزاتو شرکت های ناکارآمد استفاده کنید، به طور حتم بعد از مدتی عملکرد شبکه دچار اختلال خواهد شد!
این مشکل ممکن است به سیم کشی در شبکه مربوط باشد، یا این که لوازم سخت افزاری وامکانات نرم افزاری موجود در شبکه کیفت لازم راه نداشته باشند. همین امر سبب می‌شود که شبکه به طور ناگهانی قطع شود و ممکن است تمام اطلاعات داخل شبکه از بین بروند.

نکات مهم در راه اندازی شبکه :

نیاز های شبکه خود را ارزیابی کنید!
حین کار با کسب و کارهای کوچک یکی از خلل های که معمولا دیده می‌شود این است که این شرکت‌ها نمی‌توانند برای رشد کسب و کار خود برنامه ریزی کنند. طی فرآیند راه اندازی شبکه باید تمام مواردی که لازم است را مورد ارزیابی قرار دهید مثل:
آیا کارمندان از راه دور نیاز به دسترسی VPN خواهند داشت!
کارمندان به چه برنامه‌هایی نیاز دارند!
تعداد کامپیوترها، پرینترها و دستگاه‌های جانبی که قرار است به شبکه متصل شوند چه تعداد است!
چه نوع دستگاه‌های قابل حملی قرار است به این شبکه متصل شوند!
وایرلس چه فضایی را باید پوشش دهد!
با فکر کردن به این موارد شما می‌توانید نقشه شبکه خود را طراحی و تجهیزات سخت افزاری آن را بسیار راحت‌تر خریداری کنید و مطمئن شوید که شبکه‌ی شما می‌تواند نیازهای کسب و کار شما را پاسخ دهد.

شبکه های سیمی(Wired) و بی سیم(wireless) : راحتی نصب:نصب یک شبکه بی سیم(wireless):خیلی راحت تر از شبکه کابلی است.
کارایی : به جرئت میتوان گفت کارایی شبکه کابلی خیلی بیشتر از کارایی شبکه بی سیم هست ، شبکه بی سیم به راحتی با نویز های مزاحم درگیر می شود اما شبکه های کابلی خیر .
هزینه : هزینه راه اندازی شبکه بی سیم نسبت به شبکه کابلی کمتر هست.
قابل اعتماد بودن: شبکه کابلی برای کار کردن بسیار قابل اعتماد تر از شبکه بی سیم هست :
امنیت : امنیت شبکه های بی سیم خیلی کمتر از امنیت شبکه های کابلی هست ، چون سیگنال همه جا پخش میشود و باعث ایجاد نویز می شود.
لازم به ذکر است که تا همین چند وقت پیش شبکه های بی سیم باعث از بین رفت اطمینان پذیری و عملکرد شبکه می شد اما این شبکه ها به دلیل راحتی محبوب شدند. و امروزه اکثر کسب و کار ها از هردو این شبکه ها استفاده میکنند.
اگر راحتی برایتان اولویت اول است در این صورت از شبکه‌ی بی سیم استفاده کنید.
اگر سرعت و اطمینانو همچنین امنیت از هر چیز دیگری برایتان مهم‌تر است در این صورت از شبکه‌ی با سیم استفاده کنید.
در نهایت اغلب کسب و کارها از هر دوی این شبکه‌ی بهره می‌برند.
نصب و تجهیزات شبکه:

مسیریاب (Router) :
به بیان ساده مسیریاب (Router) مغز پیکر بندی شبکه می باشد.

مسئولیت آن رهگیری کامپیوتر های متصل به شبکه، اختصاص IP جهت ارتباط رایانه ها به یکدیگر، و ایفای نقش به عنوان واسطه بین کامپیوترها و اتصال اینترنت می باشد. زمانی که اطلاعات به اینترنت فرستاده می شود، مسیریاب، رایانه فرستنده را به خاطر میسپارد و پاسخ درخواست ارسالی را به آن باز می گرداند. مسیریاب به طور مستقیم با استفاده از کابل شبکه (اترنت) به مودم متصل می شود و سایر دستگاه ها (گره ها) هرکدام به شیوه ای به مسیریاب وصل می شوند.

سوئیچ (Switch) :سوئیچ ها دستگاه های مخطلف را مانند: کامپیوتر، پرینتر و سرور را در شبکه یک ساختمان یا یک اداره بهم متصل می کنند. یک سوئیچ دستگاه‌های متصل را قادر می سازد تا اطلاعات را به اشتراک گذاشته و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ساختن یک شبکه کوچک اداری بدون سوئیچ ها امکان پذیر نیست.
سرور:
سرورها می‌توانند بسیاری از سرویس‌ها را فراهم کنند؛ مانند DHCP، احراز هویت و ذخیره سازی داده. همچنین از آن‌ها می‌توان به صورت ابری یا غیر ابری استفاده کرد.
VPN :VPNیک قابلیتی است که شما میتوانید دستگاه های متصل به شبکه را کنترل کنید.
فایروال : از طریق فایروال می‌توان با اسپم‌ها، ویروس‌ها و نفوذهای بدون مجوز مقابله کرد.