قالبی که دوست دارید را انتخاب نمایید

هر کدام از قالب ها فقط یک نقطه شروع هستند و شما می توانید ظاهر آن را با سلیقه خودتان کامل تغییر دهید

مقایسه اندروید و ios

قطعاً شمابه این فکر می کنید که بین دو سیستم عامل اندروید و IOS کدامیک از کیفیت و امکانات بهتری برخوردار است.
طبق تحقیقات انجام شده حدود 99 % گوشی های جهان از دو سیستم عامل اندروید و IOS استفاده می کنند.
ما سعی کردیم در این بخش به مقایسه این دو سیستم عامل بپردازیم اما نمی توان گفت که کدام سیستم عامل بهتر است. انتخاب بین دو سیستم عامل را در انتها به عهده خود شما می سپاریم تا بر حسب نیاز خود انتخاب نهایی را انجام دهید.
ابتدا به ساکن باید گفت هم اندروید و هم iOS تا حد زیادی در ریشه و اجداد خود از یک خانواده هستند. iOS دارای پایه Mac OS X است که خود مکینتاش اصالتا” نوعی BSDمحسوب می‌شود و در خانواده سیستم عامل یونیکس قرار می‌گیرد. اندروید هم که از خانواده لینوکس مشتق شده است دارای شباهت‌هایی بسیار با خانواده یونیکس‌ها است. پس هر دو این سیستم عامل‌ها از یک فامیل هستند که بازار را قبضه کرده‌اند.
اما اگر بخواهیم به این دو سیستم عامل نگاهی بیاندازیم باید به سه موضوع دقت کنیم. اول هسته سیستم، دوم پوسته سیستم و سوم برنامه‌ها.
هسته iOS همان داروین سیستم عامل مکینتاش است که سبک شده است. هسته اندروید هم همان لینوکس کرنل معروف است که اختصاصی سازی شده است. اما مهمترین اختلاف این دو سیستم عامل در همین جا خود را نشان می‌دهد. سیستم عامل ابزارهای موبایل مانند هر سیستم عاملی دیگر در اصل وظیفه مدیریت درخواست‌های برنامه‌ها و درخواست‌های کاربر و هماهنگ سازی اختصاص منابع سخت افزاری را دارد.

قیمت
شاید یکی از مسائلی که بسیار مهم به نظر برسد قیمت باشد.همانطور که می دانید قیمت گوشی های IOS بالاست و اگر دنبال گوشی با قیمت پایین تر هستید باید به سمت گوشی های اندروید بروید. هر چند در میان گوشی های اندروید هم تعدادی هستند که قیمتشان با گوشی های آیفون برابری می کند.اما شما می توانید گوشی های ارزان قیمت زیادی را در انواع مدل های مختلف می توان مورد استفاده قرار داد.

چرا اختلاف بین این دو سیستم عامل مهم است؟
iOS بر خلاف اندروید برنامه‌ها را به صورت بومی Native اجرا می‌کند، اما اندروید برنامه‌ها را در بستر نرم افزاری Framework به اجرا در می‌آورد. اما چرا این موضوع اهمیت دارد؟
اجرای برنامه‌ها به صورت اجرا در بستر نرم افزاری میزان مصرف منابع سخت افزاری را بالا می‌برد. شاید به همین دلیل است که عمر باطری اندرویدها کمتر از iOS است و به همین دلیل در سخت افزاری ضعیفتر iOS سرعت عملکردی بالاتر نشان می‌دهد. در مجموع در زمینه بهینه بودن سیستم عامل در مصرف انرژی و به کارگیری و مدیریت منابع سخت افزاری به نظر می‌رسد iOS برنده مقایسه است.
جنبه دیگری که به آن توجه می‌کنیم رابط کاربری یا همان GUI است. در این زمینه هر دو سیستم عامل خوب هستند و حتی در زمان‌هایی از روی دست یکدیگر کپی هم کرده‌اند! اندروید رابط کاربری با گزینه‌هایی بیشتر را فراهم می‌کند که برای کاربران عادی مشکل ساز است اما حرفه‌ای‌ها می‌پسندند ولی رابط کاربری iOS زیبا و ساده است و پرکاربر. اما به طور کلی رابط کاربری اندروید به خصوص برای تبلت‌ها مجهزتر و بهتر است اما در گوشی‌‌های موبایل iOS گوی سبقت را می‌رباید. در این زمینه مقایسه بین iOS و اندروید است برنده‌ای مطلق ندارد.
اما در مورد برنامه‌ها. شاید در مدتی قبل می‌شد گفت که iOS در این زمینه بی رقیب است اما امروزه چنین نیست و بسیاری از برنامه‌های کاربردی Cross Platform ارایه شده‌اند. یعنی هم برای اندروید و هم iOS در دسترس‌اند. اگر چه تاکنون نظم اپ استور بیشتر از اندروید مارکت بوده است اما به نظر می‌رسد در این زمینه شکاف موجود خیلی جدی نیست. در مجموع در این زمینه اندورید عقب‌تر از iOS است.

مقایسه ios و اندروید در برنامه نویسی :
یکی از مزایای ios نسبت به اندروید زبان برنامه نویسه swift می باشد.
زبان برنامه‌نویسی Swift از شرکت اپل یک زبان متن باز و انعطاف‌پذیر است، اپل با در نظر گرفتن امکانات جدید و سهولت استفاده این زبان را به یکی از انعطاف‌پذیرترین زبان‌های دنیا تبدیل کرده است.
چرا باید از swift استفاده کرد؟
۱. Swift متن باز است
تصمیم اپل برای متن باز کردن Swift، تطبیق و توسعه‌ی سریع این زبان را میسر کرده است. بر اساس شاخص ماهیانه‌ی TIOBEدر مارس ۲۰۱۷، Swift به یکی از ده زبان محبوب برنامه‌نویسی در سراسر جهان تبدیل شده است. این زبان طبق ارزیابی محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی PYPL، در میان ۱۰ زبان برتر قرار گرفته است.
۲. یادگیری Swift آسان است
اپل زبان خود را برای سهولت استفاده و سادگی و تطبیق با پایتون ساخته است. این یعنی می‌توانید سریع‌تر از هر پلتفرم دیگری این زبان را یاد بگیرید. بعضی می‌گویند فقط در سه الی چهار ماه، می‌توانید ایده‌های خود را عملی کنید.
۳. Swift سریع است
بعضی مدعی هستند، کد ایجادشده با Swift به اندازه‌ی کد کامپایل‌شده‌ی C سریع است. این زبان برای از بین بردن عملیات خسته‌کننده مثل وارد کردن سمی کالن و برای فراهم کردن محیط توسعه‌ با پاسخگویی بالاتر توسعه یافته است. اپل مدعی است که الگوریتم‌های جست‌وجو تا ۲.۶ برابر سریع‌تر از C شی‌ءگرا و تا ۸.۴ برابر سریع‌تر از Python 2.7 کامل می‌شوند.
به گفته‌ی اپل، Swift یک زبان بهینه و سریع است که بازخورد زمان واقعی را فراهم می‌کند و می‌توان به صورت یکپارچه از آن در کد C شیءگرا استفاده کرد.
۴. دسترسی به Swift آسان است
یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی آسان نیست. برای پیاده‌سازی ایده‌های خود باید زبان‌های مورد نیاز خود را سریع‌تر یاد بگیرید. به همین دلیل اپل دسترسی به مجموعه‌ی عظیمی از منابع یادگیری از جمله برنامه‌ی Swift Playgrounds را فراهم کرده است که در یادگیری سریع مفاهیم این زبان به شما کمک می‌کنند.
۵. Swift امن است
تیم Swift کاملا متمرکز بر امنیت است. به همین دلیل وقتی با این زبان کار می‌کنید، با هیچ کد ناامنی برخورد نمی‌کنید و می‌توانید از قراردادهای برنامه‌نویسی مدرن برای کمک به حفظ امنیت ضد نفوذ برنامه‌های خود استفاده ‌کنید.
۶. Swift آشنا است
اپل به شدت تلاش کرد تا یادگیری Swift آسان شود. به همین دلیل این زبان مثل زبان‌های دیگر خسته‌کننده نیست و همینطور از عناصری استفاده می‌کند که در عمل پاسخگو باشند. اگر قبلا نرم‌افزار توسعه داده باشید، حس می‌کنید قبلا هم از مفاهیم و دستورالعمل‌های Swift استفاده کردید و برایتان آشنا هستند.
۷. Swift آینده‌ی توسعه‌ی اپل است
شاید به نظر یک شوخی برسد، اما اپل بزرگ‌ترین شرکت دنیا است؛ پس استفاده از پلتفرم‌های توسعه‌ی دلخواه آن تأثیرگذار خواهد بود. از زمان به‌روزرسانی اپ استور، اپل اعلام کرده که فقط در ایالات متحده بیش از ۱۶ میلیارد دلار در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است. با ارزیابی موفقیت اپل، پشتیبانی از این پلتفرم‌ها به ویژه iOS، قطعا تأثیر خواهد داشت –البته نمی‌توان macOS ،tvOS ،watchOS و carOS را نادیده گرفت.
۸. Swift آماده‌ است
به این دلیل که Swift یک زبان اپن سورس است، می‌توانید از کد آن در لینوکس (اپل باینری‌های پیش‌ساخته‌ی اوبونتو را ارائه می‌کند) و اندروید هم استفاده کنید. این برای توسعه‌دهندگان و تولید سولوشن‌های کلاینت/سرور یک مزیت عالی به شمار می‌رود.
می‌توانید یادگیری Swift را روی مرورگر یا هر پلتفرم دیگری با استفاده از IBM Swift Sandbox آغاز کنید و به توسعه و میزبانی اپلیکیشن‌های سمت سرور Swift با IBM Bluemix بپردازید. IBM راه زیادی طی کرده است تا بگوید «Swift برای استفاده سازمانی آماده است».
۹. محیط تجربه و تست
اپل یک حالت «playground» را در Swift تعبیه کرده است ( و Swift Playground را ارائه می‌دهد). شما می‌توانید از playground یا حالت زمین بازی برای کار روی ایده‌های برنامه استفاده کنید و به این دلیل که از برنامه‌ی واقعی شما جدا است، به‌راحتی می‌توانید ایده‌های غیر قابل قبول را رها کنید ( این زمین‌بازی برای ایده‌های عملی سریع است).
۱۰. بازار کار Swift
مشاغل‌ موجود نسبت به تعداد توسعه‌دهندگان این برنامه بیشتر است. این یعنی اگر تمایل به ساخت اپلیکیشن‌ با Swift داشته باشید، فرصت‌های زیادی برای امرار معاش از طریق این مهارت خواهید داشت و در حال حاضر نیاز به توسعه‌دهندگان Swift احساس می‌شود (یک مطالعه نشان می‌دهد که Swift یکی از موردنیازترین مهارت‌های توسعه‌دهندگان فریلنسر است)
۱۱. تعهد اپل به Swift
اپل Swift را در سال ۲۰۱۴ معرفی کرد و این زبان در حال حاضر به نسخه‌ی ۴ رسیده؛ البته توسعه‌ی Swift v.5 در حال حاضر آغاز شده است. دلیل اهمیت این مسئله این است که این شرکت (مثل هر محصول دیگری ) یک نقشه‌ی راه شفاف برای پیشرفت‌های منظم در نرم‌افزار ارائه می‌کند که به توسعه‌دهندگان اطمینان می‌دهد روش یادگیری Swift را یاد بگیرند.
۱۲. منابع یادگیری Swift زیاد هستند
تعداد زیادی منبع رایگان برای یادگیری Swift و ساخت ایده‌های اپلیکیشن وجود دارند. علاوه بر یک هاست اپل از منابع مکتوب و آنلاین، می‌توانید دوره‌هایی را در Udemy ،Treehouse ،Coursera و ... پیدا کنید.