قالبی که دوست دارید را انتخاب نمایید

هر کدام از قالب ها فقط یک نقطه شروع هستند و شما می توانید ظاهر آن را با سلیقه خودتان کامل تغییر دهید

برنامه نویسی اندروید

برنامه نویسی اندروید چیست : امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. با فراگیر شدن گوشی های هوشمند در میان مردم، برنامه نویسی اپلیکیشن های کاربردی برای سیستم عامل های این دستگاه ها به یکی از پردرآمدترین شغل ها تبدیل شده است. با توجه به این موضوع، افراد زیادی به یادگیری برنامه نویسی در این زمینه علاقه مند شده اند.

شاید شما هم تصمیم خود را گرفته اید که اولین گام خود را برای ورود به این بازار بزرگ بردارید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید! همچنین سوال های زیادی در ذهنتان شکل گرفته است و به دنبال پاسخی مناسب برای آن ها هستید. سوالاتی از جمله برنامه نویسی اندروید چیست، بازار کار اندروید در ایران چگونه است ، پیش نیازهای برنامه نویسی اندروید چیست و... پس با ما همراه باشید

چرا باید برنامه نویس اندروید شویم؟

تا به‌ حال به این موضوع فکر کرده ‌اید که جهان بدون گوشی های هوشمند چگونه خواهد بود؟ تصور دنیای امروزی بدون گوشی های هوشمند برای ما کار چندان ساده ای نخواهد بود. زیرا میزان استفاده از گوشی های هوشمند در میان مردم بیش از پیش در حال افزایش است و مردم روز به روز به آن ها وابسته تر می شوند. امروزه تقریبا همه کاربران برای رفع نیازهای روزانه خود، از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. این نیازها کوچکترین و متداول ترین کارهای افراد را هم شامل می شوند. از جمله خرید کردن، درخواست تاکسی، برقراری ارتباط، انجام امور مالی و.... .

بنابراین با ظهور گوشی های هوشمند به ویژه گوشی های مبتنی بر سیستم عامل اندروید، بازاری جدید و بزرگ برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان ایجاد شد. به تدریج با افزایش کاربرد این دستگاه ها در میان مردم و احساس نیاز به نرم افزارهای مختلف، بازار اپلیکیشن های موبایل روز به روز گسترده تر شد و بسیار رونق گرفت. بر این اساس برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایلی به یکی از محبوب ترین و پردرآمدترین شاخه های برنامه نویسی تبدیل شود. تاکنون سیستم عامل های مختلفی مانند Symbian، BadaOs و... برای گوشی های موبایل ارائه شده اند، اما نتوانستند در میدان رقابت با سیستم عامل های دیگر دوام بیاورند.

سیستم عامل اندروید طی سال هایی که از تولدش می گذرد توانسته است از تمام رقبای خود در این میدان پیشی گیرد. این سیستم عامل به پرکاربردترین و محبوب ترین سیستم عامل گوشی های هوشمند تبدیل شده است. امروزه اندروید توانسته است بیش از 73 درصد از بازار سیستم عامل های گوشی هوشمند را در اختیار خود درآورد. سیستم عامل iOS با کسب حدود 17 درصد از این بازار در حال تعقیب اندروید است. اگر سایر دستگاه های همراه مانند تبلت، گجت های هوشمند و... را به این آمار اضافه کنیم، اختلاف این دو سیستم عامل بسیار بیشتر خواهد شد. بر این اساس اندروید توانسته است به عنوان فراگیرترین سیستم عامل گوشی های هوشمند، تبلت ها، گجت ها و... شناخته شود.

اندروید چیست؟

اندروید (Android) سیستم‌ عاملی متن‌ باز است که بر پایه هسته لینوکس توسط شرکت گوگل توسعه داده شده است. متن باز بودن اندروید به این معنا است که سورس کد اصلی آن در دسترس عموم قرار دارد. یعنی برای استفاده از آن نیازی به دریافت مجوز و یا صرف هزینه نیست. متن باز بودن اندروید باعث می شود که سورس کد اصلی آن به راحتی در اختیار کاربران و توسعه دهندگان مختلف در سرتاسر جهان قرار گیرد. این ویژگی باعث می شود اندروید توسط توسعه دهندگان بیشماری بررسی شود و در نهایت ارتقا یابد.

به دلیل متن‌ باز بودن و سایر ویژگی ‌های اندروید، حضور این سیستم عامل به گوشی‌ های هوشمند محدود نشده است و دستگاه های زیادی مانند تبلت ها، یخچال‌ ها، ساعت ها، تلویزیون ها و سایر دستگاه های هوشمند از آن استفاده می کنند. همانطور که اشاره شد، اندروید بر اساس هسته لینوکس توسعه داده شده است. بنابراین وظایفی مانند بهینه سازی حافظه، ارتباط بخش های نرم افزاری با سخت افزار، مدیریت پردازش ها و... توسط هسته لینوکس پردازش می شود.

یکی از مزیت های اندروید در مقابل سایر سیستم عامل های دیگر انعطاف پذیری است. بر اساس این ویژگی اندروید، برنامه نویسان می توانند هر چه سریعتر و راحت تر اپلیکیشن هایی را توسعه دهند که از تمام ویژگی ها و توان یک گوشی هوشمند بهره ببرند. البته انعطاف‌ پذیر بودن این سیستم عامل فقط به این معنا نیست که سازندگان یا توسعه دهندگان می‌ توانند در آن تغییراتی ایجاد کنند. بلکه به این معنا است که اندروید محدودیتی را بر کاربران خود اعمال نمی کند. بنابراین آن ها قادر خواهند بود که با نصب نرم افزارهای مختلف سیستم های اندرویدی خود را شخصی سازی کنند.

این عوامل دست به دست یکدیگر دادند تا صنعت توسعه اپلیکیشن های گوشی هوشمند، وارد مرحله جدیدی شود. با توجه به این دلایل فروشگاه های بسیار زیادی به منظور عرضه اپلیکیشن های گوشی های همراه از جمله Google Play، App Store و... ایجاد شدند. در این فروشگاه ها توسعه دهندگان و شرکت های زیادی در حال ارائه اپلیکیشن های مختلف و کسب درآمد هستند. استقبال مردم از خدمات این نرم افزارها باعث شده است که روز به روز به شمار آن ها اضافه شود. تا جایی که کسب و کارهای زیادی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و کاربران خود، به توسعه اپلیکیشن های اندرویدی روی آورده اند.

تاریخچه اندروید

در این بخش از مقاله به بررسی تاریخچه اندروید می پردازیم تا دریابیم که این سیستم عامل چگونه ساخته شده است. همچنین خواهیم دید اندروید برای کسب عنوان محبوبترین سیستم عامل گوشی های هوشمند دستخوش چه تغییراتی بوده است. گوگل سال 2005 شرکت کوچکی به نام Android را خریداری کرد. این شرکت توسط اندی رابین (Andrew E. Rubin) با هدف ساخت و توسعه نرم افزارهای موبایل تاسیس شده بود. اندی رابین شرکت اندروید را که در سال 2003 تاسیس کرده بود، به ازای دریافت 50 میلیون دلار در اختیار گوگل قرار داد. البته همچنان کار رابین با این شرکت به پایان نرسیده بود، زیرا پس از واگذاری این شرکت به گوگل به سِمت معاونت مدیریت فنی گوگل منصوب شد.

همچنین در گوگل وظیفه مدیریت پروژه اندروید به رابین واگذار شده بود. شاید آن زمان خود رابین تصور نمی کرد که اندروید به یکی از فراگیرترین سیستم‌ عامل های جهان تبدیل شود. گمانه زنی درباره قصد گوگل برای ورود به بازار ارتباطات تلفن همراه از سال 2006 ادامه داشت تا بالاخره در سال 2008 نخستین نسخه سیستم عامل اندروید توسط این شرکت ارائه شد. اولین گوشی همراهی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کرد، با نام HTC Dream به بازار عرضه شد. این نسخه اندروید از بسیاری امکانات پیش فرض که امروزه در گوشی های هوشمند مشاهده می شود، پشتیبانی نمی کرد.

در سال 2009 گوگل برنامه فشرده ای را برای بروزرسانی اندروید در نظر گرفته بود. به دنبال این تصمیم، در آن سال اندروید چهار بار مورد بروزرسانی قرار گرفت و نسخه های بهبود یافته ای را منتشر کرد. آخرین نسخه ارائه شده از اندروید در سال 2009، شیرینی خامه ای (Eclair) نام گذاری شد. سپس در طی سال های 2010 تا 2013 آپدیت های دیگری از جمله Froyo، Gingerbread، Honeycomb،Jelly Bean ،Ice Cream Sandwich عرضه شد. با عرضه این نسخه ها امکانات بسیار زیادی به سیستم عامل اندروید اضافه شد که می توان به بهینه سازی عملکرد، پشتیبانی از قابلیت چند لمسی، موقعیت یابی و مسیریابی زنده، فناوری NFC و... اشاره کرد.

گوگل پس از عرضه چهارمین نسخه از اندروید تصمیم گرفت که هر سال تنها یک نسخه از اندروید را منتشر کند و در طی آن سال به بهبود عملکرد و رفع باگ های آن بپردازد. از سال ۲۰۰۹ نسخه های مختلف سیستم عامل اندروید، بر اساس نام یک شیرینی یا شکلات عرضه می‌ شوند. اولین بار مدیر پروژه اندروید، پیشنهاد نام‌ گذاری نسخه‌ های این سیستم عامل را بر اساس نام های شیرینی مطرح کرد و ایده اش مورد پسند قرار گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۳ توسعه‌ دهندگان اندروید اعلام کردند که با شرکت Nestle همکاری خواهند کرد. به همین دلیل نسخه 4.4 اندروید را بر اساس نام یکی از برندهای معروف شکلات این شرکت، کیت‌ کت نامیدند.

سال 2014 با عرضه اندروید 5، این سیستم عامل دوست داشتنی از قابلیت پیاده سازی بر روی تلویزیون ها، گجت های هوشمند و... پشتیبانی کرد. رئیس بخش توسعه اندروید از این بروزرسانی تحت عنوان بزرگ‌ ترین بروزرسانی اندروید یاد می کند. زیرا قلمرو این سیستم عامل دیگر محدود به استفاده در گوشی های هوشمند نمی شد. اندروید با عرضه این نسخه توانست دامنه کاربردهایش را گسترده تر کند و به یک سیستم عامل همه منظوره تبدیل شود. همچنین در اندروید 5 سبک جدیدی از رابط کاربری به نام متریال دیزاین (Material Design) طراحی و پیاده شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.


اندروید 6 با تمرکز بر روی کاهش مصرف باتری و افزایش عملکرد و هوشمند سازی بیشتر در سال 2015 ارائه شد. گوگل این نسخه از اندروید را یک هفته پس از معرفی گوشی های نکسوس مارشمالو (Marshmallow) نامگذاری کرد. در این نسخه امکاناتی همچون پشتیبانی از تغییر آیکون های نوار اعلانات، Google now on tap، پشتیبانی از حسگر اثر انگشت به صورت پیش فرض اضافه شد. هفتمین نسخه از سیستم‌ عامل اندروید با نام نوقا (Nougat) در سال ۲۰۱۶ منتشر گردید. این نسخه‌ اندروید قابلیت های جدیدی مانند امکان تقسیم صفحه‌ نمایش و استفاده‌ از ۲ اپلیکیشن به صورت همزمان را پشتیبانی می کرد.

در سال 2017 اندروید 8 تحت عنوان اوریو (Oreo) عرضه شد. در این نسخه پشتیبانی از حالت تصویر در تصویر و بهینه‌ سازی برای دستگاه های با ۱ گیگابایت رم، بخشی از ویژگی‌ های جدید اندروید محسوب می‌ شدند. آخرین نسخه از سیستم عامل اندروید، اندروید ۹ یا پای (Pie) است که در سال ۲۰۱۸ معرفی شد. این نسخه از اندروید ویژگی‌ های ظاهری بسیار جذابی در رابط کاربری اش اضافه کرده است تا در کنار هوش مصنوعی بالای خود، تجربه کاربری لذت بخشی برای کاربران فراهم سازد.

آیا برنامه نویسی اندروید سخت است؟

این سوالی است که در ذهن بسیاری از علاقه مندان به برنامه نویسی اندروید شکل می گیرد. اما اجازه دهید یک واقعیت را با شما در میان بگذاریم. هیچ کاری در دنیا سخت نیست! به شرطی که از راه و روش مناسبی برای یادگیری آن کار استفاده کنید. سخت یا آسان بودن یک مفهوم کاملا نسبی است که می تواند معنای متفاوتی را برای افراد مختلف داشته باشد. اینگونه سوالات مانند این است که از کسی که بر روی طنابی باریک راه می رود بپرسید که آیا راه رفتن روی طناب سخت است؟ قطعا پاسخ چنین کسی که راه رفتن بر روی زمین و طناب برای او یکسان است، خیر خواهد بود.

اگر بخواهیم معیار دیگری به جای سخت یا آسان بودن یادگیری کارها ارائه دهیم بهتر است، زمان مورد نیاز برای تمرین آن کار را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از کارها با کمی تمرین یاد گرفته می شوند و برخی دیگر نیاز به پشتکار بیشتری دارند. برنامه نویسی اندروید هم از این قانون مستثنی نیست. بنابراین اگر پشتکار و علاقه به یادگیری برنامه نویسی اندروید داشته باشید با استفاده از آموزش های مناسب و تمرین، در بازه ای تقریبا 6 ماهه قادر به برنامه نویسی اپیلیکیشن های اندرویدی خواهید بود.

چطور می توانیم اپلیکیشن های اندرویدی بسازیم؟

برای ساخت یک اپلیکیشن اندرویدی به صورت کلی 3 راه وجود دارد. راه اول سفارش طراحی اپلیکیشن مورد نظر به شرکت های برنامه نویسی یا توسعه دهندگان است. دومین راه استفاده از اپلیکیشن ساز های آماده است که فرآیند کار با آن ها بسیار آسان خواهد بود. روش آخر کدنویسی و توسعه نرم افزار از پایه است که نسبت به روش های قبلی نیاز به تخصص و تجربه دارد. در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم.

سفارش طراحی اپلیکیشن اندرویدی

شاید این سوال برای شما پیش آید که چرا باید سفارش طراحی اپلیکیشن را به توسعه دهندگان دیگر واگذار کنیم؟ زیرا افراد زیادی علاقه به ساخت اپلیکیشن های خصوصی برای سایت، کسب و کار خود و.... را دارند. اما دانش فنی برای ساخت اپلیکیشن های مورد نظر را ندارد و نمی خواهند زمان زیادی را برای یادگیری توسعه اپلیکیشن ها صرف کنند. این گونه افراد که اغلب صاحبان کسب و کار و ایده می باشند، ترجیح می دهند طراحی اپلیکیشن های خود را به شرکت های برنامه نویسی و توسعه دهندگان واگذار کنند. البته این راه نیاز به پرداخت هزینه ای متناسب با پروژه درخواست شده دارد. همچنین این راه دارای معایبی مانند وابستگی به شرکت ها و توسعه دهندگان دیگر خواهد بود.

استفاده از اپلیکیشن سازها

دومین روش، استفاده از ابزار های آماده و آنلاین ساخت اپلیکیشن های اندرویدی است. این ابزارها به کاربر کمک می‌ کنند بدون نیاز به داشتن دانش برنامه‌ نویسی ساخت اپلیکیشن اندرویدی خود را آغاز کنند! برخی از این برنامه سازها امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می دهند تا بتوانند نرم افزارهایی با موضوعات و قابلیت هایی متنوع تولید نمایند. طراحی و ساخت اپلیکیشن های فروشگاهی، خبری، محتوایی و... توسط این برنامه سازها امکان پذیر خواهد بود. بزرگترین عیب این ابزارها، محدودیتی است که در طراحی اپلیکیشن ها به کاربران اعمال می کنند. معمولا کسانی که دارای ایده هایی اختصاصی هستند و قصد پیاده سازی نرم افزاری با قابلیت های جدید را دارند، از این سرویس ها استفاده نمی کنند.


همیشه ساخت نرم افزارهای اندرویدی به سادگی روش های معرفی شده نخواهد بود. برخی ایده ها و نرم افزارهای اندروید نیازمند کدنویسی و طراحی اختصاصی هستند. کسانی که قصد دارند ایده های خاص خود را پیاده سازی کنند و یا از طریق طراحی اپلیکیشن های اندرویدی درآمدزایی کنند، باید برنامه نویسی یاد بگیرند. با زبان های برنامه نویسی مختلفی از جمله جاوا، کاتلین و سی شارپ می توان نرم افزارهای اندرویدی را ایجاد کرد. اما بهترین زبان های توسعه نرم افزارهای اندروید، زبان برنامه نویسی جاوا و کاتلین است. زیرا این دو زبان توسط شرکت گوگل به عنوان زبان های رسمی توسعه اپلیکیشن های اندروید معرفی شده اند.

تا کنون جاوا محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی برای برنامه‌های کاربردی اندروید بوده است. اما با پیشرفت تکنولوژی زبان ها دیگری به جمع توسعه دهندگان اندروید پیوسته اند. در این مقاله به بهترین زبان ها برای برنامه نویسی اندروید خواهیم پرداخت.


آیا می‌خواهید برنامه اندروید بعدی خود را بسازید ، اما مطمئن نیستید که کدام زبان برنامه‌نویسی برای شما بهترین انتخاب است؟ در این مقاله به زبان هایی خواهم پرداخت که برای توسعه برنامه های اندروید بعدی ممکن است از آنها استفاده کنم.

اندروید پذیرفته ترین سیستم عامل موبایل در جهان است. اندروید توسط گوگل توسعه داده شد و یک سیستم‌عامل باز مبتنی بر لینوکس است. اندروید کاملا متن باز است و هر شرکت یا فردی می‌تواند آن را دانلود کرده و از آن برای محصولات خود استفاده کند. در اصل ، این سیستم عامل از طریق شرکت اندروید برای دوربین‌های دیجیتال و موبایل طراحی شد. شرکت اندروید در سال ۲۰۰۵ توسط گوگل خریداری شد. در حال حاضر ، ۲.۳ میلیارد تلفن هوشمند اندروید در جهان وجود دارد.

اندروید نه تنها از دو میلیارد تلفن هوشمند ، لپ‌تاپ ، تبلت و کامپیوترهای شخصی پشتیبانی میکند ، بلکه اندروید قلب تپنده میلیاردها دستگاهی است که در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می‌کنید. برخی از این وسایل عبارتند از: تلویزیون ، سیستم‌های امنیت خانگی ، یخچال و فریزر ، باکس های تلویزیونی ، دوربین ها ، ماشین ها ، سیستم‌های ناوبری ، تبلت های هوشمند ، بازی رایانه‌ای و وسایل خانگی هوشمند.

چه زبان‌های برنامه‌نویسی می‌توانند برای توسعه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه به کار روند؟ در اینجا لیستی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه برنامه‌های اندروید آورده شده است :

Java
Kotlin
#C
Python
++C

جاوا
زبان جاوا محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در این زمینه است. جاوا یک زبان برنامه‌نویسی استاتیک ، همه منظوره و متن باز است. جاوا از زمان راه‌اندازی سیستم‌عامل اندروید , زبان برنامه‌نویسی اولیه این سیستم عامل بوده است . جاوا در شرکت سان میکروسیستمز توسط James Gosling در سال 1995 ساخته شد. این زبان برنامه نویسی در حال حاضر متعلق به اوراکل است.

جاوا براساس ++c ساخته شد تا یادگیری آن برای توسعه دهندگان ساده باشد. این زبان همراه با ++c بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای دانشجویان و افراد تازه کار برای یادگیری اصول برنامه‌نویسی هستند. زبان جاوا توسط بسیاری از دانشگاه‌ها به عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی برای آموزش به دانشجویان استفاده میشود.

برخلاف زبان های سوئیفت، سی شارپ و کاتلین ممکن است جاوا زبان برنامه‌نویسی مدرنی نباشد و مانند زبان های دیگر مدام بروزرسانی نشود. با این حال , زبان جاوا نقطه شروعی را برای توسعه دهندگان جدید مشخص میکند. یادگیری زبان جاوا در مقایسه با کاتلین بسیار ساده‌تر است. اگر یک توسعه دهنده تازه کار هستید و میخواهید توسعه اندروید را یاد بگیرید , جاوا یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای شروع است.

کاتلین
کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی مدرن , دقیق , ایمن , شی گرا و سازگار با همه ی پلتفرم هاست که توسط یک شرکت نرم‌افزاری به نام JetBrains در سال 2011 ساخته شده‌است. این زبان برای ساخت نرم‌افزارهای کاربردی , برنامه های اندروید و برنامه‌های بومی استفاده می‌شود. در حال حاضر گوگل توسط شرکت گوگل پشتیبانی میشود.

زبان کاتلین از زمان انتشار Android Studio 3.0 در اکتبر سال 2017 به عنوان زبان برنامه‌نویسی رسمی برای اندروید استفاده شده‌است. این زبان برای طراحی برنامه‌های کاربردی ، ساخت اپلیکیشن های مدرن و ارائه قابلیت‌های جدید برای توسعه دهندگان طراحی شده است. کاتلین برای شما سادگی , انعطاف‌پذیری و بهره‌وری را فراهم می آورد.

کد های نوشته شده در این زبان نسبت به زبان جاوا کوتاه تر و تمیز تر است. برای پروژ های اندروید بعدی شدیدا ً توصیه می‌کنم که از این زبان استفاده کنید .

#C
زبان #C توسط Anders Hejlsberg در مایکروسافت در سال 2000 ایجاد شد. سی شارپ یک زبان برنامه‌نویسی ساده ، انعطاف‌پذیر ، ایمن ، و متن باز است. این زبان یکی از پراستفاده ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در جهان است. سی شارپ به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تمام برنامه‌های کاربردی از قبیل ویندوز ، کنسول‌ها ، برنامه‌های وب ، برنامه‌های موبایل ، و سیستم‌های backend را بسازند.

برنامه نویسان سی شارپ می‌توانند برنامه‌های کاربردی ios و اندروید را با کمک Xamarin بسازند . Xamarin به عنوان بخشی از ویژوال استادیو ابزاری است که به توسعه دهندگان اجازه میدهد کدهای سی شارپ خود را به برنامه های بومی اندروید و یا ios تبدیل کنند. سی شارپ طراحان را قادر می‌سازد که برنامه‌های کاربردی ios بومی و اندروید را بدون آگاهی از یک زبان برنامه‌نویسی جدید بسازند.

پایتون
پایتون یکی از رایج‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی زمانه اخیر است. پایتون که توسط Guido van Rossum در سال ۱۹۹۱ ایجاد شد. این زبان متن باز ، سطح بالا و همه منظوره است. پایتون یک زبان برنامه‌نویسی پویا است که از پارادایم‌های توسعه شی گرا ، تابعی و رویه‌ای پشتیبانی می‌کند. این زبان در برنامه‌نویسی یادگیری ماشین بسیار محبوب است. در توسعه نرم‌افزار های اندروید ، پایتون جهت ایجاد کتابخانه‌ها ، توابع ، و دیگر وظایف پردازش به کار می‌رود .

++C
++C یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است. ++C برای ساختن رابط های کاربری یا صفحات برنامه استفاده نمی‌شود. در فرآیند توسعه اندروید ، ++C برای ساختن API ها و وظایف backend استفاده می‌شود. توسعه دهندگان front end درگیر توسعه ++C نیستند ، بلکه کارکرد این زبان بیشتر مربوط به API هاست که مربوط به بخش back-end است. کتابخانه های معروفی در + +C وجود دارند که برای توسعه دهندگان Android در دسترس هستند و میتوانند از آنها در برنامه های خود استفاده کنند.

چگونه در برنامه نویسی اندروید موفق شویم

تبدیل شدن به یک برنامه نویس اندروید خوب نیاز به تلاش بسیار ، پشتکار و انگیزه دارد. اگر تابحال حداقل یک زبان برنامه نویسی را کار کرده باشید احتمالا با نکته هایی ساده برخورد کرده اید. نکته هایی که بنظر کلی می آیند و شاید برای هر یادگیری هر چیزی کاربرد داشته باشند. شاید برخی از نکات ذکر شده در این مقاله نیز کلی باشد اما در هر صورت این تجربه و نظر شخصی من به عنوان یک برنامه نویس اندروید است. همانطور که میدانید هیچ قرصی برای یادگیری سریع برنامه نویسی اندروید وجود ندارد. تمامی انتظارات و تفکرات اشتباه خود را در مورد اینکه “اندروید ساده است و با کمی تمرین و شاید یکماه یا دوماهه آن را یاد خواهم گرفت” را کنار بگذارید و تصمیم بگیرید از همان گام نخست بصورت اصولی و حرفه ای عمل کنید. اگر واقعا به برنامه نویسی بویژه برنامه نویسی اندروید علاقه دارید ، من در این مقاله چند نکته را جمع آوری کردم که فکر می کنم بدردتان می خورد.


۱- تحصیلات مهم است اما واجب نیست!
شما برای اینکه یک برنامه نویس ماهر شوید نیازی ندارید که تحصیلات آکادمیک در این زمینه داشته باشید. البته مسلم است که اگر داشته باشید برای پیشرفت به شما کمک خواهد کرد ، اما اگر در رشته ی دیگری درس خوانده اید خیلی عذاب وجدان نگیرید. دیر نشده است! هنوز فرصت دارید.
برای مثال خود من ، من تمامی مواردی که در حال حاضر در آن تخصص دارم ، اعم برنامه نویسی اندروید ، طراحی و برنامه نویسی وب سایت و … را خودم یاد گرفته ام و منبع تخصص فعلی من دانشگاه یا موسسه خاصی نبوده است. این را بدانید که تمام علمی که نیاز دارید ، در دنیای اینترنت (و شاید بتوان گفت در دنیای Stackoverflow) وجود دارد. پس حتما از این منبع لایتناهی علم استفاده کنید. اگر هم دیدید به منابع بیشتری نیاز دارید ، به کتاب فروش محله خود یا شاید میدان انقلاب سری بزنید.

۲- حقوق برنامه نویسان اندروید خوب است ، اما به شرطی که شما نیز واقعا برنامه نویس خوبی باشد!
من در این مدتی که در شرکت طراحی پرتو مشغول هستم با افراد بسیار برای جذب نیرو مصاحبه کرده ام . بسیاری آنها واضح بود که تنها به خاطر درآمد ، مقداری برنامه نویسی اندروید یاد گرفته اند و جالب این بود که بدون هیچ تجربه ای درخواست حقوق بالا داشتند. پول خوب است اما شک نکنید که اگر فقط بخاطر پول وارد این تخصص شوید ، قطعا شکست خواهید خورد
.
۳- صبر داشته باشید!
خودتان را فریب ندهید. در راه برنامه نویس شدن بارها شکست خواهید خورد و این جزئی از این راه است.
برنامه نویسی یعنی کدی را بنویسید و پس از آن باید کلی تلاش کنید که آن کد واقعا بدون نقص کار کند.
در این مسیر است که شما تجربه لازم برای برنامه نویس شدن را کسب خواهید کرد.


۴- تلفن همراه خود را قورت دهید!
این یک نکته مهم برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس موفق است.
اگر از تلفن همراه خود یا بهتر بگویم اپلیکیشن های تلفن همراه خود استفاده مداوم نکنید ، بعید می دانم برنامه نویس خوبی شوید.
شما باید بصورت روزانه اپلیکیشن هایی که در مارکت های مختلف منتشر می شوند را رصد کنید و از آنها الگو بگیرید.
اپلیکیشن های موفق را تحلیل کنید و سعی کنید راز موفقیت آنها را دریابید.
تقریبا می توان گفت برنامه نویسی موبایل یک ساختار کلی را دنبال می کند ، شما با این روش به آن ساختار دست خواهید یافت.

۵- عاشق شغل خود باشید!
اگر از برنامه نویسی اندروید لذت می برید ، مطمئن باشید که راه درستی را انتخاب کرده اید.
اگر هیچ تجربه جدی در برنامه نویسی اندروید ندارید ، دنبال شغل مرتبط گشتن حرکت خوبی نخواهد بود.
بهتر است نخست بر روی یک یا چند پروژه بصورت جدی کار کنید تا حداقل در زمان مصاحبه شغلی چیزی برای گفتن داشته باشید.
داشتن چند پروژه به کارفرما نشان می دهد که شما عاشق شغل آینده خود هستید و برای آن حاضرید حتی قبل از بدست آوردن آن شغل ، تجربه کسب کنید.

۶- از ریسک کردن نترسید!
احتمالا خیلی مواقع در شغل شما پیش می آید که برای انجام یک کار ، دو راه در پیش روی خود دارید.
یک راه ساده و سریع و یک راه جدید که تابحال تجربه اش نکردید.
من فقط منظورم موارد مرتبط با برنامه نویسی نیست.
اگر قانونی در شرکت خود دارید که همیشه راه سریع و آسان باید انتخاب شود ، بنظر من بهتر است در بعضی مواقع بیخیال این قوانین شوید و آن کودک درون کنجکاو خود را بیدار کنید. تجربه های جدید همیشه مفید خواهند بود.
بهتر است بعضی مواقع دل به دریا بزنیم.

۷- بدنبال یک تیم باشید.
به عنوان یک برنامه نویس اندروید شاید در اکثر موارد به تنهایی کار کنید. دلیل آن این است که پروژه هایی که دارید شاید به اندازه کافی بزرگ نیستند.
به نظر من برای یک بار هم که شده عضو یک تیم برنامه نویسی شوید و پروژه های بزرگتری را تجربه کنید.
عضویت در یک تیم برنامه نویسی هم هیجان بیشتری دارد و هم تجربه بیشتری برای شما به ارمغان خواهد آورد
۸- سعی نکنید همیشه فردی ضعیف تر از خود را انتخاب کنید!
اگر تصمیم گرفتید عضو یک تیم برنامه نویسی شوید یا یک تیم برنامه نویسی تشکیل دهید ، بهتر است در آن تیم حداقل یک نفر از نظر تخصصی از شما قویتر باشد. اینگونه است که شما خواهید توانست نکات و تجارب بسیاری را کسب کنید.
مهم نیست شما چقدر از نظر خودتان حرفه ای هستید. همیشه راه برای پیشرفت بیشتر وجود دارد.

۹- از GIT استفاده کنید!
مهم نیست که برای چه پلتفرمی کد نویسی می کنید.
برنامه کنترل نسخه (GIT) دقیقا چیزیست که شما در هر پروژه ای چه برای شرکت شما باشد و چه برای شخص شما کاربرد خواهد داشت. کنترل نسخه (GIT) مقداری پیچیده است اما نترسید ، فقط کافیست مقداری با آن کار کنید. GIT بسیار مهم است بویژه زمانی که بصورت تیمی کار می کنید. اگر نمی دانید گیت(GIT) چیست ، بزودی در مطلبی جداگانه آن را بررسی خواهم کرد.

۱۰-راه و روش خود را پیدا کنید!
هیچ فرمول کامل و دقیقی برای روش های برنامه نویسی وجود ندارد. بهتر است با تیم خود بر روی مشکلات خود کار کنید و راه حل مخصوص به خودتان را پیدا کنید. البته منظور من این نیست که از تجربه ها دیگران استفاده نکنید یا الگو نگیرید. فقط بدانید همیشه این الگو ها جوابگوی کار شما نخواهند بود.